Na Strahove bol otvorený zrekonštruovaný štadión Priateľstvo

V Prahe na Strahove bol dnes slávnostne otvorený zrekonštruovaný štadión Priateľstvo, ktorý bude slúžiť najmä Futbalovej asociácie ČR a atlétom, ale využívať ho bude môcť aj verejnosť. Ide o ďalší krok postupnej obnovy strahovského športového komplexu nadväzujúce na výstavbu sídla FAČR.

Štadión Priateľstvo vznikol už v období prvej republiky pre potreby klubu SK Hradčany. Prvý rekonštrukciou prešiel pred majstrovstvami Európy v atletike v roku 1978. Terajší rekonštrukcia vyšla na 81,4 milióna korún z kombinovaných zdrojov FAČR, FIFA, Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy a pražského magistrátu.

“Táto rekonštrukcie je významná tým, že znamená spoluprácu naprieč športovým prostredím, Prahou a ministerstvom.Štadión Priateľstvo je prvým krokom k revitalizácii Strahova ako športového symbolu. Verím, že sa nám tým podarí naštartovať obnovu Strahova, “ povedala pri slávnostnom otvorení ministerka školstva Kateřina Valachová, ktorej ministerstvo podporilo stavbu sumou 50 miliónov korún.

Rovnaký cieľ má aj magistrát. “Prajeme si revitalizáciu Strahova, aby tu bola moderná športoviská a nerobil nám hanbu. Začali sme štadiónom Priateľstvo, na ktorý Praha prispela 10 miliónmi korún a išlo o jeden z kľúčových grantov pre rok 2016. V najbližších rokoch budeme pokračovať ďalšími športoviskami, “ sľúbil pražský zastupiteľ a poradca Valachová pre regióny a šport Karel Březina.

Areál spĺňajúce predpisy FIFA a IAAF bude slúžiť najmä pre potreby futbalových reprezentácií.Trénovať aj hrať na ňom môžu všetky mládežnícke reprezentácie. “A využívať k tréningom ho bude aj reprezentačné áčko, pretože kvalita hracej plochy s vyhrievaním je možno najlepší na území Prahy. Využijeme ho aj pre semináre trénerov a rozhodcov. Popri tom tu budú významným hráčom atletický zväz a Vysokoškolské športové centrum,” povedal predseda FAČR Miroslav Pelt.

“Som rada, že športoviská bude využívať aj Vysokoškolské športové centrum, ktoré spadá pod moje ministerstvo, pretože v minulých rokoch bolo trochu macošsky zabúdať. Toto športoviská je tiež pripravené aj na medzinárodné preteky v oblasti juniorov, ktoré chceme podporovať.A minimálne 20 percent času musí byť areál otvorený tiež verejnosti, “ doplnila Valachová.

Aby mohol byť štadión plne využívaný aj pre zápasy a atletické mítingy, potrebuje ešte dostavať tribúnu s kapacitou 1279 miest, vo ktoré bude aj atletický tunel pre rozbehy, administratívne zázemie, regenerácia a ubytovacie kapacity. Výstavba by mala byť hotová do roku 2020. Revitalizácia Strahova má však pokračovať aj ďalšími stavbami.

“Čaká sa na rokovaní vlády , kde by ministerka Valachová mala predložiť materiál na zásadné športové centrá v republike. Medzi nimi je aj Strahov.Vo chvíli, kedy bude tento materiál schválený, môžeme začať rokovať o ďalších stavbách, “ povedal Pelt.

” Štadión Priateľstvo je začiatok a chceli by sme pokračovať, aby sa Strahov stal domovským sídlom nielen pre futbal, ale pre všetky športy. Vznikne tu budova pre Slovenský olympijský výbor či Dom športu pre všetkých zväzy, “ verí predseda FAČR.

” Sú tu aj ďalšie možnosti smerom k Ladronce, kde by mohla vzniknúť ďalšie ihriská a futbalová hala.Je potrebné objasniť majetkové záležitosti a potom môžeme začať stavať, “ doplnil Březina.

Naopak Pelt už opustila myšlienka, že by na Strahove vznikol národný štadión na mieste chátrajúceho štadióne Evžena Rošického. ” myšlienku národného štadióna som zatiaľ opustil, pretože sa nám nedarí vypredať veľké štadióny ani v kvalifikácii. Preto by som sa teraz skôr zameral na infraštruktúru, ktorá nám pomôže vychovať nové futbalové hviezdy, “ dodal Pelt.