História levíka na hrudi: Biely čarodejník z Hanej

Už dlhšie než dvadsaťjeden rokov trvá histórie samostatnej českej reprezentácie.Počas nich sa v pozícii hlavného trénera vystriedalo hneď deväť mužov – o každom z nich bonus na Euro spracoval netradičný takticko-analytický komentár, ktorý sa skladá z kratšej všeobecnej časti a dlhším taktickom pojednanie o vybranom zápase.

Druhý neúspech vo svetovej kvalifikáciu v rade zlomil väz Jozefovi chovancov, český futbalový zväz však nemal ťažkú ​​voľbu novej jednotky na trénerskom kresle. Čarodejník z Olomouca s charakteristickými bielymi vlasmi doviedol v roku 2000 dvadsaťjednotku až do finále majstrovstiev Európy – a práve tento tím vytvoril spolu so zlatými levíčatami z roku 2002 základ “áčkové” reprezentácie.

Už predtým mal pritom Klekí-petra neskutočné tri desiatky rokov skúseností z predchádzajúcich pôsobísk.Jeho angažovanie sa navyše už čoskoro ukázalo ako trefa do čierneho. Alebo skôr bronzového…

Karel Brückner

Najdlhšie slúžiaci tréner národného tímu v samostatnej českej histórii a tiež ten takticky najzdatnejší. Skrátka najlepší. Karel Brückner vládol futbalovej reprezentácii vyše šesť rokov, viedol ju v 75 zápasoch a päťdesiat ich dokázal vyhrať. Ako jediný dostal národný tím na všetky turnaje, do ktorých kvalifikácia vstúpil.

Viedol zlatú generáciu okolo Pavla Nedvěda, Karla Poborského alebo Jana Kollera – práve na holohlavého obra spoliehal a postavil na ňom dokonalú taktiku. Hanácký kráľ Karol Brückner po sebe nechal silný odkaz.Tak silný, že aj súčasný kouč Pavel Vrba si vyžiadal jeho pomoc a menoval ho svojím konzultantom.

Takticky bol Karol Brückner na vysokej úrovni už ako tréner Olomouca. Aj preto dostal na povel najprv reprezentáciu do 21 rokov, ktorú v roku 2000 doviedol k strieborným medailám na majstrovstvách Európy.


Na vyššom seniorskom stupienku bol takisto úspešný, bronz z portugalského šampionátu zostane českým fanúšikom dlho v pamäti. Ako jediný navyše priviedol národný tím na majstrovstvách sveta.

Dôvodov, prečo bol s českou reprezentáciou úspešný ako nikto pred ním ani po ňom, je niekoľko. V prvom rade mal k dispozícii najsilnejší generácii, ktorú kedy český futbal vyprodukoval. S takým tímom by v kvalifikácii uspel aj Petr Rada alebo Krtko.Brückner však zvládol zápasy aj bez Rosického a spol. Ostatne boj o ME 2008 už zvádzal po boku pozmeneného tímu, než ktorý hral na predchádzajúcich turnajoch.

Brückner bol totiž veľmi schopný taktík a stratég. A v neposlednom rade aj psychológ a motivátor. Mal okolo seba auru víťazstvo, dokázal mužstvo strhnúť. Hráči mu ľudovo povedané zobal z ruky.Okrem toho mal prakticky dokonale vypilované štandardné situácie, na ktorých vo všetkých kvalifikačných turnusoch staval.

Taktický rozbor: Česko – Holandsko 3: 2 (19. jún, 2004)

 obrázok
< i> Základná zostava českého tímu v stretnutí EURO 2004 proti Holandsku.

Druhé stretnutie základných skupín Eura 2004 má v živej pamäti takmer celá futbalová Európa. V zápase proti Holandsku učaroval Brücknerov tím nielen médiám a fanúšikom z českej kotliny. Ódy na neho spievali aj v zahraničí. Dokonalá ofenzívnej podívaná však zastrela veľmi dôležitý fakt.Niekto ju musel takticky pripraviť.

Karel Brückner bol a je známy predovšetkým ako pokojný stratég, ktorý pri postrannej čiare zadumane pozoruje výkon svojich futbalistov. Taktiku na európsky šampionát v Portugalsku, ktorý mal byť predstavením najlepší generácie českého futbalu, plánoval niekoľko mesiacov. A zrútila sa mu po pár minútach.

Už v základnej zostave musel nahradiť Reného Bolfa Martinom Jiránka, čo bol tvrdý zásah do defenzívnej štvorky, na ktoré Brückner toľko lipol.Keď mu potom na pravom kraji obrany absolútne zhorel Zdeněk Grygera, vyčaroval šedivý taktík geniálny plán.

Grygera, ktorý nestíhal sledovať ani prašnou čiaru za nohami Arjena Robbena, nahradil Vladimírom Šmicer, defenzívne lajnu stiahol na tri obranca a Pavla Nedvěda posunul doprostred zálohy. Tým nielenže utlmil rastúci prevahu trojica stredných záložníkov Holandska; Robben náhle musel myslieť aj na bránenie, keďže pravý záložník Karel Poborský mal od Brücknera jediný pokyn – vetrať holandskej zadák.

 obrázok
Zostava českej reprezentácie v stretnutí proti Holandsku od 25.minúty.

Zaujímavými taktickými ťahmi zmenil Brückner záložný rad českého tímu i neskôr. V snahe ešte viac posilniť útočnú snahu svojich zverencov stiahol z defenzívneho štítu Tomáša Galáska a na trávnik poslal Marka Heinze. Najviac obranných pokynov mal neskôr Tomáš Rosický, ktorý svojou dokonalou neúnavnosťou a poctivosťou doháňal stredopoliara protivníka k šialenstvu.

Český tím mal veľké množstvo možností v útočnej hre. Na pravej strane “lietal” Karel Poborský, najlepší futbalista Európy Pavel Nedvěd sa pohyboval na celej šírke ihriska pod oboma forwardy a tvoril vynikajúce spojku medzi obranou a útokom. Technicky vynikajúci Heinz mu zdatne sekundoval.

Obrovská sila reprezentácie sa skrývala práve v dvojici hrotových hráčov.Kombinácia vysokého silovo založeného útočníka s dravým a rýchlym strelcom Česku svedčila. Baroš sa navyše na turnaji stretol s asi najlepšou formou v kariére. Ofenzívny duo na ihrisku pôsobilo, ako by bolo v dokonalej symbióze. Jeden z nich vždy zbieral dlhé lopty a ten druhý sa buď stiahol pod neho, alebo nabiehal na jeho predĺžení. Podľa povahy centre.

Z ich spolupráce vo finále Česi vyťažili dva góly. Ešte v prvom dejstve “vyrobil” gól do poloprázdne brány Holanďanov vrtký Baroš pre Kollera; po zmene strán zasa Koller sklepl balón pred nádherným vyrovnaním Baroša.Nezabudnuteľný večer predovšetkým pre slovenských fanúšikov v závere dokonal Vladimír Šmicer, ktorý zakončil Poborského servis.

Kto vtedy neskákal, nebol Čech…

V prípade záujmu je záznam zápasu k dispozícii na pozretie TU.